Εύκολο απόγευμα στο ξεκίνημα ο Ρήγας

Ο Ρήγας έδειξε την ανωτερότητα του στο πρώτο ματς, κερδίζοντας με 6-0 τον Πανιώνιο.

Με το “αριστερό” ξεκίνησε τις επίσημες αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Α’ΕΠΣΘ ο Πανιώνιος Νέας Ιωνίας,καθώς γνώρισε δίκαιη και “βαριά” ήττα από τον Ρήγα Φεραίο στο γήπεδο του Αγίου Γεωργίου Φερών.
Μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα ο Φουρκιώτης με πλασέ εντός περιοχής άνοιξε το σκορ (1-0) για τους γηπεδούχους και στο 42′ μετά από σύγχυση στα καρέ του Πανιωνίου ο Άλμπα από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (2-0).
Στο 45′ ο Χαλιμούρδας με πανέμορφο σουτ εκτός περιοχής διαμόρφωσε το 3-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη και μόλις στο 46′ μετά από σέντρα του Άλμπα και καρφωτή κεφαλιά του Φουρκιώτη έγινε το 4-0.
Ο καθαρόαιμος φορ της ομάδας του Βελεστίνου ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής,καθώς πέτυχε χατ τρικ στο 55′ με πλασέ (5-0) και το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Άλμπα με κεφαλιά στο 61′ από σέντρα του Μ.Αποστολιδη.
Ο Πανιώνιος επέδειξε καλό αγωνιστικό πρόσωπο για 30 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο,ενώ ο Ρήγας Φεραίος είχε την πλήρη επιθετική πρωτοβουλία των κινήσεων.
Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η συμμετοχή του 17χρονου μέσου των κυανερυθρων Βασίλη Πέππα που άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις.
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ:Σπηλιοπουλος,Μ. Αποστολίδης,Χότζα(60’Βλιώρας),Σπαθής, Κολυμήτρας,Γκάγκας(60’Βαιοπουλος), Γοδενόπουλος,Π.Αποστολίδης,Αλεξίου, Φουρκιώτης(64’Χριστοφοριδης),Άλμπα, Χαλιμούρδας(64’Χασάπης)
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ:Καγιάννης,Ζάγκας,Σταμάτης(28’λ.τ.Α.Κιπτιου),Ι.Φώτου,Μαρούφ,Δημητρίου,
Σταυραντωνης,Νικούδης(85’λ.τ.Παπακωστας),Καπάκης(65’Πέτσης),Κανιούρας(76’Πέππας),