ΝΙΚΗσε ΠΑΟ Βάρδας και προκρίθηκε

Η Νίκη Βόλου προκρίθηκε στους 16 του κυπέλλου Ελλάδας με 1-3 επί του ΠΑΟ Βάρδας. Το δελτίο τύπου της Νίκης:

«Στο πρώτο μέρος η ομάδα μας είχε τον απόλυτο έλεγχο και μόλις στο 16′ ο Τζιώρας άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα, σε πέναλτι που κέρδισε ο Κάσσος.

Η ΝΙΚΗ ήταν αυτή που συνέχισε να έχει την κατοχή και να ψάχνει ακόμα ένα γκολ. Στο 34′ η σέντρα του Πολίτη βρήκε τον Τζιώρα, εκείνος έπιασε μια δυνατή κεφαλιά, ο αντίπαλος τερματοφύλακας απέκρουσε και στη συνέχεια ο Κρητικός έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο 37′ ήταν η σειρά του Γαβριηλίδη να απειλήσει με την προσπάθειά του όμως να καταλήγει κόρνερ από την απόκρουση του Βορύλλα.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Τάσος Κρητικός έκανε το 0-2 στο 48′ με εξαιρετικό πλασέ αφού πρώτα κατάβασε τέλεια τη μπάλα και μπήκε στην αντίπαλη περιοχή.

Στο 59′ ο Κάσσος ανατράπηκε στην αντίπαλη περιοχή, με το διαιτητή να αφήνει το ματς να συνεχιστεί και τον Τοπαλίδη να κάνει τη σέντρα για να πάρει κόρνερ.

Ο Λίταινας στο 72′ πήρε τη μπάλα, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή αλλά δεν κατάφερε να πλασάρει τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 0-3.

Στο 78′ ο Κρητικός βρέθηκε φάτσα με το τέρμα με τον αντίπαλο κίπερ εκτός θέσης, αλλά το τελείωμά του πέρασε πάνω από το οριζόντιο και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για το 3-0.

Από το πουθενά, στην πρώτη καλή της στιγμή στο ματς, η γηπεδούχος ομάδα μείωσε σε 1-2 με τον Παπασπηλιόπουλο με κεφαλιά στο 81′

Η ομάδα μας, όμως, ήταν καλύτερη στη γενικότερη εικόνα του αγώνα και στις καθυστερήσεις ο Κάσσος με εξαιρετικό πολασέ, από την ασίστ του Τοπαλίδη. Ο ίδιος παίκτης, μάλιστα, έψαξε κι άλλο γκολ αλλά στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων το σουτ του πέρασε άουτ.