Κέρδισε αλλά και πάλι προβλημάτισε ο Ολυμπιακός

Με 2-1 επικράτησε του νεανικού Αστέρα ο Ολυμπιακός Βόλου στην επιστροφή του στο ΕΑΚ, προβληματίζοντας με την εμφάνιση του, κάνοντας βέβαια το 4×4.

Το ματς ξεκίνησε με ένα σουτ του Κατσαγεωργίου να περνά πάνω από την εστία. Στο 19’ ήρθε το γκολ για τους ερυθρόλευκους με κεφαλιά του Κούλπα μετά από Κόρνερ του Πετράκου. Η ισοφάριση ήρθε στη τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου. Ο Χρόνης εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση με την μπάλα να πηγαίνει στο απέναντι «παραθυράκι» του Σταυράκη πετυχαίνοντας τρομερό τέρμα για το 1-1.
Ένταση υπήρξε κοντά στα αποδυτήρια του Αστέρα από μικρή μερίδα φιλάθλων του Ολυμπιακού.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι, σε χέρι του σκόρερ Χρόνη, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα για το 2-1 ο Πετράκος. Στο 57’ ο Σεφερκολλι με σουτ απείλησε όμως πέρασε άουτ.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός παραμένει στη κορυφή, πηγαίνοντας για ντέρμπι με τον Θησέα.

Ολυμπιακός Βόλου: Σταυράκης, Κακάμης, Σκοπελίτης, Παπακώστας, Κούλπας, Γκαλίτσιος, Μπλατσέρης (13′ Κυρίτσης), Κατσαγεωργίου (68′ Νούσιος), Τζέκα (68′ Καρατσόλης), Πετράκος (79′ Παπαδήμος), Σέττος (79′ Γιαρλέλης).

Αστέρας Ριζομύλου: Μπαλλιου, Φλώρος, Σιαμέτης, Κώστας, Χατζηιωάννου, Σεφερκολι (85′ Πρίντζος), Κονσταντίν (46′ Παπαστεργίου), Μακρονάσιος (46′ Κουτσούκης), Δαμάσκος, Χρόνης (66′ Σκεπετάρης), Γερολυμάτος (60′ Βέργος)